لامپ و مبلمان مختلف در پس زمینه صورتی و آبی

برای دکوراسیون داخلی خود از چند رنگ میتوانیم استفاده کنیم؟

اشتراک گذاری مطلب:

برای رنگ دکوراسیون داخلی برخی طراحان توصیه به استفاده از قوانینی دارند که درکتاب ها نوشته شده است اما بعضی از طراحان این انتخاب را یک موضوع کاملا سلیقه ای می دانند.
فهرست مطالب

شما چه طراح دکوراسیون باشید چه خانه دار، انتخاب رنگ برای فضای داخلی میتواند چالش بر انگیز باشد. در زمان انتخاب با طیف وسیعی از رنگ های مختلف و پیشنهادات متفاوت رو به رو می شوید و گشت و گذار در پینترست و اینستاگرام ممکن است شما را بیشتر سر درگم کند.

بعضی از طراحان راجع به تعداد رنگ های استفاده شده در دکوراسیون داخلی قوانینی دارند در حالی که برخی از متخصصان معتقدند تاثیر گذار بودن رنگ احساسات و سلیقه شخصی در انتخاب رنگ موثرتر است. در این نوشته ما نظرات کارشناسان این حوزه را برای شما به اشتراک می گذاریم که شما بتوانید تصمیم گیری ساده تری داشته باشید.

عموما وقتی همه چیز را به طور کلی در نظر بگیرید، طبیعتاً یک طرح رنگی عمده برای خانه خواهید داشت. مورد بعدی که اهمیت دارد این است که با در نظر گرفتن منابع الهام خود، منابع نور داخل خانه، نحوه ترکیب رنگ های شما، حال و هوا و زندگی اتاق های شما و البته داشتن اعتماد به نفس برای بیان سبک شخصی خود را در نظر بگیرید. قوانین را بشکنید یا قوانین را دنبال کنید، انتخاب با شماست.

هوشمندانه منابع الهام خود را انتخاب کنید

جدا از رنگ شما باید به این فکر کنید که منابع الهام خود را از کجا می آورید؟ ممکن است در طی روز در حال اسکرول اینستاگرام و پینترست باشید و کلی اسکرین شات از سبک های مختلف ذخیره کردید، حال که وقت انتخاب پالت رنگ رسیده، شما به وسیله هزاران تصویر بمباران اطلاعاتی شده‌اید و تصمیم گیری برای ایجاد یک طرح و ایده سخت می شود.

مجموعه الهام بخش رنگ خود را متنوع تر کنید: به کمد لباس خود نگاه کنید که چه رنگ هایی در آن استفاده شده است. در مورد آثار هنری مورد علاقه‌تان، یک سبک هنری که دوست دارید، جلد کتاب، جلد کتاب ها و قاب تصاویر توجه داشته باشید همچینن دقت کنید چه رنگ هایی در خیابان توجه شما را به خود جلب می کند یا حتی رنگ هایی که هنگام آشپزی ظاهر می شوند. فضای اطراف خود را نیز در نظر بگیرید و طبیعتی که به سمت آن کشیده شده‌ایدچه نوع طیفی رنگی از گیاهان، گل‌ها، صخره‌ها، سنگریزه‌ها یا ماسه‌ها را دوست دارید؟ آیا موضوعی وجود دارد که توجه شما را جلب کند؟

هنگامی که چشم خود را به رنگ‌هایی که فراتر تصاویر طراحی دکوراسیون داخلی هستند متمرکز می‌کنید، متوجه می‌شوید که پالت رنگ شما به‌تدریج اصلاح می‌شود و انتخاب های شما به نهایی شدن نزدیک تر می‌شود، چون این انتخاب‌ها ترکیبی از ایده‌های خودتان است که به روشی منحصربه‌فرد با هم ترکیب می شوند.

به زیبایی شناسی شخصی خود فکر کنید

انتخاب سلیقه‌ای از بین منابع که از الهامی به این معنی است که شما در حال ساخت یک طرح و سبک به سلیقه خود هستید و شما با دیدن هر تصویر جدید از دکوراسیون داخلی در شبکه‌های اجتماعی، نظر خود را عوض نمی کند، بلکه به بلوغ ایده کلی که شما از دکوراسیون داخلی خود دارید، کمک می کند.

در واقع هیچ قانون واقعی وجود ندارد، شما در صورت تمایل می توانید در هر اتاق رنگ متفاوتی داشته باشید و اینکه آن رنگ‌ها چه رنگ هایی هستند به زیبایی شناسی شخصی و حس درونی شما بستگی دارد. پالت انتخابی شما می‌تواند پر رنگ و اشباع شده باشد، یا ترکیبی از رنگ‌هایی که «وزن» مشابهی دارند یا فقط یک طیف ساده از رنگ‌ها و تن‌های یک رنگ و یا به همراه رنگ های مکمل باشد. یا از سوی دیگر شاید دوست داشته باشید تنها یک رنگ اصلی در فضای شما وجود داشته باشد، انتخاب با شماست.

مهم است که به یاد داشته باشید که خانه ما باید مکانی باشد که در آن چیزهایی را که دوست داریم، خلق کنیم، و حتما نیاز نیست که ما توسط ترندهای شبکه اجتماعی و اینترنت در لحظه نظر خودمون رو عوض کنیم.

از یک رنگ اصلی شروع کنید

در صورتی که نمیدونید کار رو از کجا شروع کنید، میتونید طبق توصیه Tash Bradley، طراح داخلی و روانشناس رنگ کمک بگیرید. آقای برادلی می گوید: استفاده از یک طیف رنگ در کل خانه اهمیت بسیار زیادی دارد، در این صورت شما وقتی در خانه هستید می بیند که یک هارمونی رنگ در کل خانه ایجاد شده است و اجزای مختلف خانه با همدیگر ارتباط دارند.

مورد بعدی که به شما کمک می کند این است که با پیدا کردن رنگ مکمل پالت رنگی خود را تکمیل کنید. استفاده از رنگ‌های مکمل و سایه‌های مختلف آن به سادگی به شما کمک می کند که رنگ‌های را با هم ست کنید. روش چرخ رنگ – color wheel مدت زمان بسیار زیادی است که توسط طراحان استفاده می شود.

چرخ رنگ
چرخ رنگ

در روش پیدا کردن رنگ مکمل از چرخ رنگ استفاده میکنیم. به این صورت که هر رنگ و طیف‌های مختلف آن را با رنگ رو به رو می توانیم ست کنیم.

در این نوشته می‌توانید با راهنمای انتخاب رنگ در مبلمان بیشتر آشنا شویید.

تصمیم بگیرید چگونه رنگ‌ها و طرح ها با یکدیگر ترکیب می شوند

تعامل میان رنگ‌های انتخابی از تعداد آنها اهمیت بیشتری دارد. شما با استفاده از طیف‌های رنگی مختلف و اشیا با طرح و رنگ متغیر بی نهایت انتخاب داشته باشید. چون فقط رنگ دیوار و کابینت نیست که اهمیت دارد، بلکه درب و پنجره، میز کار، سقف، کف پوش و فرش، آثار هنری، منسوجات مختلف، اشیاء و قطعات مختلف موجود در یک اتاق و نحوه ترکیب و تعامل آنها با یکدیگر در ایجاد طرح نهایی موثر هستند.

در واقع ما صرفا وسایل جهت استفاده کاربردی آن داخل فضای خود قرار نمیدیم، بلکه برای رنگ و بافتی است که یا خود به اتاق می آورد.

افراد طراح و گرافیست ممکن است در این زمینه توانایی تصمیم گیری بالاتری داشته باشند به این دلیل که در طی مدت با تاثیر آلمان‌ها و رنگ‌بندی های مختلف بر روی یک دیگر بیشتر آشنا می شوند. ون گوک، نقاش مشهور از یک تکنیک خلاقانه برای خلق آثار خود استفاده می کرد، نقل شده است که وینسنت ون گوک در زمان طراحی یک جعبه چوبی پر از نخ‌های پشمی با رنگ‌های مختلف داشت و قبل از استفاده از رنگ با عوض کردن نخ‌ها در مورد رنگ تصمیم می‌گرفت. شما هم با استفاده از ابزارهایی که امروزه وجود دارد می‌توانید خلاقانه تر تصمیم بگیرید.

پلن خود را بریزید و ببینید چی گیر میاد

محدودیت ها می توانند شما را خلاق تر کنند. اگرچه هیچ “قوانین طلایی” در مورد اینکه چند رنگ باید در یک خانه وجود داشته باشد وجود ندارد، اغلب اوقات طراحان قوانین محصوص به خود را برای پیش برد پروژه های خود انتخاب می کنند.

داستان از این قراره که ما هیچ قانونی در مورد حداکثر رنگ هایی که در یک خانه استفاه می کنیم، نداریم، اما باید حداقل پنج رنگ در یک اتاق داشته باشیم. شاید تعداد زیاد به نظر برسد، اما اینطور نیست! ما رنگ کف، رنگ دیوار، رنگ سقف، مبلمان و منسوجات را به عنوان پنج مورد اصلی در نظر می گیریم.

برای دیوار ها و سقف ها توصیه شده است که تن رنگی سقف چند مرحله روشن تر از دیوار باشد. البته در صورتی که نخواهید رنگ سقف بولد باشد و جلب توجه کند بهتر است رنگ ان را نیز روشن تر در نظر بگیرید. در صورتی نمیخواهید رنگ دیوار ها بسیار تاثیر گذار باشد میتونید از سایه های مختلف رنگ سفید استفاده کنید و تمرکز خود را روی مبلمان و سایر اثاث منزل بگذارید.

تاثیر نور طبیعی را فراموش نکنید!

در نهایت مهم‌ترین نکته‌ای که باید در انتخاب پالت رنگی اتاق به یاد داشته باشید نور اتاق است. نورهای طبیعی در طی فصل‌های مختلف سال عوض می شوند و تاثیر بسیار زیادی بر روی اتمسفر و جلوه رنگ های اتاق دارند. همچنین استفاده از رنگ‌های تیره برای اتاق ای کم نور توصیه نمی شود، شما میتوانید با انتخاب رنگ های روشن تر حجم نور را در اتاق افزایش بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA
customer-service-1

پشتیبانی آنلاین و تلفنی

از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸ الی ۱۶

پنج شنبه ها ساعت ۸ الی ۱۳